Poradniki | Część 6. Jak zrobić odpowiedni makijaż do pracy i na rozmowę rekrutacyjną?

Poradnik stylisty ma w przydatny i praktyczny sposób pomóc w doborze odpowiedniego stroju oraz makijażu na rozmowę rekrutacyjną i do pracy.

Makijaż na rozmowę rekrutacyjną

Na rozmowie kwalifikacyjnej musimy czuć się swobodnie i pewnie. Strój i makijaż bardzo może nam w tym pomóc. Ludzie oceniają nas po wyglądzie i już na podstawie stroju wyrabiają sobie wstępną opinię o nas.

Makijaż na rozmowę kwalifikacyjną jest dopełnieniem naszego osobistego wizerunku. Powinien się charakteryzować subtelnością. Większość zaproponowanych poniżej kosmetyków do makijażu jest dostępna w drogeriach za niewielkie pieniądze (od 5 zł). Warto więc zainwestować kilka złotych aby poczuć się pewnej.

 

Podkład i róż

Postaraj się używać delikatnych płynnych podkładów, które nie będą mocno kryjące i nie dadzą efektu maski, a poprawią koloryt twarzy. Na policzki nałóż delikatny róż w bardzo jasnej tonacji by lekko rozświetlić twarz.

 

Cienie do powiek

Do makijażu oczu użyj kredki w kolorze brązu lub szarości. Namaluj kreski wokół oka przy linii rzęs nie dochodząc do wewnętrznego kącika (3/4 oka). Taką kreskę możesz lekko rozetrzeć patyczkiem higienicznym, aby nie była za mocna. Kolor cieni wybierz w najbardziej neutralnych kolorach różu, beżu, brązu i grafitu.

Cienie nakładaj na górną powiekę, zaczynając od zewnętrznego kącika. Tam połóż najciemniejszy cień, na środek powieki - jaśniejszy i najjaśniejszy w wewnętrznym kąciku.

Chcąc powiększyć optycznie oczy pomaluj białą kredką wewnętrzną stronę dolnej powieki. Podkreśl rzęsy tuszem. Taki minimalistyczny makijaż sprawi, że będziemy wyglądać pięknie i profesjonalnie.

Jak już uporasz się z makijażem, odpowiednio uczeszesz, dobierzesz strój, w którym będziesz się czuła pewnie i wygodnie, wówczas stań przed lustrem, uśmiechnij się i z dobrym nastawieniem idź na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Makijaż do pracy

Makijaż do pracy powinien być stonowany, świeży, nie rzucający się w oczy i jednocześnie podkreślający naszą urodę. Makijaż powinien być dopełnieniem naszego całego wizerunku.

Pamiętaj, żeby makijaż wykonywać w świetle, w którym będziesz przebywać po jego wykonaniu – dzienny makijaż rób przy świetle dziennym, a wieczorowy makijaż przy świetle sztucznym.

Trzeba pamiętać o tej zasadzie, ponieważ makijaż dzienny staje się niewidoczny wieczorem, a makijaż wieczorowy w dzień może wyglądać nienaturalnie.

Rano, szykując się w pośpiechu do pracy, najczęściej nie mamy czasu na makijaż, dlatego postarajmy się skupić na jego najważniejszych elementach i takich czynnościach, które nie zajmują zbyt dużo czasu.

 

Podkład na twarz

Wybierz podkład w kolorze takim samym jak twoja karnacja lub bardzo zbliżonym. Często niestety nie potrafimy dobierać właściwego. Jak w takim razie to zrobić? Otóż kiedy jesteś w sklepie, nałóż podkład na część twarzy, a nie - jak to robi większość Pań – na przegub ręki, gdzie kolor skóry odbiega od koloru skóry twarzy.

Problem też się pojawia przy jego aplikacji.

Podkład nakładaj na policzki w kierunku zewnętrznym, tak samo na czole i żuchwie. Aby nie było zbyt dużej różnicy między twarzą i szyją, przeciągnij trochę podkładu na szyję. Pamiętaj też, żeby go dobrze rozprowadzić przy linii włosów.

 

Korektor do twarzy

Cienie pod oczami tuszuj korektorem o ton jaśniejszym od podkładu, wypryski korektorem zielonym, a ewentualne przebarwienia korektorem o ciepłej barwie beżowo-żółtej.

Gdy masz problem z podkrążonymi oczami, nie nakładaj pod oczy zbyt jasnego korektora. Spowoduje on, że obszar pod oczami zszarzeje i będzie się bardzo różnił kolorem od reszty twarzy.

Jeżeli masz krostki na twarzy, nie nakładaj za dużo pudru czy korektora, ponieważ powoduje on uwydatnienie zmian skórnych. Korektor wchodzi w suchy naskórek i staje się bardziej widoczny.

 

Puder do twarzy

Na tak przygotowaną twarz nałóż puder transparentny. Puder transparentny najlepiej nadaje się do matowienia twarzy, do częstego stosowania w ciągu dnia. Nie zatyka porów, świetnie spełnia swoją rolę. Przyda się również do ewentualnych poprawek makijażu w ciągu dnia.

 

Cienie do powiek

Makijaż do pracy powinien być subtelny, dlatego zrezygnuj z eyelinera. Zastąp go kredką do oczu. Pamiętaj, aby po namalowaniu kreski rozetrzeć ją patyczkiem. Dzięki temu makijaż nie będzie zbyt intensywny. Nie poleca się robienia czarną kredką kreski przy dolnej linii rzęs. Unikajcie tego.

Cienie do powiek w makijażu do pracy powinny być stonowane, pastelowe. Proponujemy cienie w kolorze przydymionej śliwki, różne odcienie brązu, szarości i beże.

Przy robieniu makijażu oka będziesz potrzebowała kilku odcieni wybranego koloru. Zasada jest taka: najciemniejszy odcień do powiek należy kłaść w zewnętrznym kąciku oka, na środku powieki – jaśniejszy, a w wewnętrznym kąciku – najjaśniejszy. Jeżeli więc np. malujesz się w brązach, to w zewnętrznych kącikach powiek nałóż najciemniejszy brąz, przechodząc do środka powieki zmień kolor na jaśniejszy brąz, a w samym wewnętrznym kąciku oraz na łuku brwiowym zastosuj bardzo jasny cień ecru lub beż.

Na koniec podkreśl rzęsy tuszem.

 

Róż do policzków

Na policzki połóż delikatny róż w kolorze brzoskwini lub lekko rozświetlający. Doda to twarzy świeżości. Nakładaj go na kości policzkowe. Jeżeli nie czujesz się pewnie w nakładaniu różu, bezpiecznie jest używać odcieni bladoróżowych lub brzoskwiniowych.

 

Błyszczyk do ust

W makijażu do pracy usta wystarczy musnąć lekkim błyszczykiem lub szminką w kolorze ust. Można też użyć konturówki w podobnym odcieniu co stosowana potem szminka – ładnie podkreśli to usta. W takim makijażu będziesz czuła się pewnie i naturalnie, a jednocześnie podkreślisz nim swoją kobiecość.

 


 Nie popełniaj następujących błędów wykonując makijaż: 

  • Unikaj tzw. efektu tapety - im mniej pudru sypkiego czy też prasowanego i mocno kryjącego podkładu tym lepiej. Czasami wystarczy krem BB,
  • Nie stosuj maskary, która skleja rzęsy i nie tuszuj ich zbyt obficie, żeby nie wyglądały na sztuczne,
  • Unikaj cieni w kremie, które lubią gromadzić się w załamaniu powiek. Przed nałożeniem pudrowego kosmetyku nanieś na powiekę bazę. Dzięki zawartości silikonu dobrze przytrzyma kolorową warstwę,
  • Uważaj żeby kreska na powiece nie wyszła krzywa. Podczas rysowania nie patrz prosto przed siebie, lecz umieść lusterko poniżej twarzy pod kątem 45 stopni i spoglądaj w dół. Wtedy powieka równo się układa. Wykropkuj linię na górnej powiece, znacząc delikatne punkciki. Połącz je, po czym popraw kreskę,
  • Nie maluj ust czerwoną szminką lub w innym mocnym odcieniu,
  • Brak makijażu też jest błędem. Dbając o siebie, o swój wizerunek, przekazujemy otoczeniu pozytywny komunikat. Makijaż nie musi być wyszukany i czasochłonny - wystarczy lekkie muśnięcie twarzy pudrem, różem, podkreślenie rzęs tuszem, a ust błyszczykiem.

 

wróć

Przejdź na początek