Poradniki | Część 7. Jak dobrać krawat do koszuli?

Poradnik stylisty ma w przydatny i praktyczny sposób pomóc w doborze odpowiedniego stroju oraz makijażu na rozmowę rekrutacyjną i do pracy.

Moda męska, również ta określająca zasady tego, jak dobrać krawat do koszuli bardzo szybko się zmienia. Dziś dopuszczalne są nawet najbardziej nietypowe połączenia. Wszystko zależy od sytuacji, czy ubiegamy się o prace czy wybieramy na przyjęcie. Was dotyczy raczej to pierwsze.

Koszula i zawiązany krawat

Do koszul w sportowym stylu czy luźnych marynarek pasują zarówno krawaty ze wzorami jak i bez. Ubiegając się o prace załóżmy krawat gładki z dowolnego materiału. Oczywiście nie zawsze sam krawat jest wskazany. Wszystko zależy od stanowiska na jakie się ubiegamy lub od "dres code" firmy. Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie w samodzielnym komponowaniu zestawów, najlepszym rozwiązaniem jest postawić na najbardziej popularne rozwiązania.

Podstawowa zasada pozwala łączyć ze sobą te rodziny kolorów, które mają te same barwy podstawowe. Nie oznacza to oczywiście, że musimy ograniczać się jedynie do różnych odcieni tego samego koloru, np. niebieskiego. Ta barwa bardzo dobrze komponuje się bowiem również z niektórymi odcieniami zieleni czy fioletu. Poza tym, stawiając na gładką koszulę możemy pozwolić sobie na to, by na krawacie pojawiły się wzory. Do białej, klasycznej koszuli z powodzeniem możesz więc założyć nawet krawat w drobną, różnokolorową kratkę. Pamiętaj również o tym, że z jasnobłękitną koszulą oraz granatowym garniturem będą dobrze współgrać wszystkie krawaty.

 

Koszula w delikatne prążki

Z pasiastymi koszulami najlepiej komponują się pasiaste krawaty. Warto jednak pamiętać o jednej zasadzie. Rozmiar pasków powinien być różny. Poza tym, dobrze jest także zdecydować się na jeden, dominujący kolor. Jeśli więc postawisz na jasnobłękitną koszulę w delikatne prążki, spróbuj zestawić ją z granatowym krawatem, w znacznie większe, poprzeczne, złote pasy.

 

Koszula w mocne prążki

W tym wypadku najlepszym dodatkiem do pasiastych koszul będzie postawienie na krawat w jednym z dwóch, występujących na koszuli kolorów. Do biało granatowej koszuli można więc dobrać granatowy krawat, który wcale nie musi być gładki.

 

Koszula w drobną, jednokolorową kratę

W tym przypadku mamy dwa rozwiązania. Pierwszym jest oczywiście dobranie krawatu tak, aby jego odcień był jak najbardziej zbliżony do jednego z odcieni występujących na koszuli. Jeśli więc stawiasz na koszulę w drobną, biało-fioletową kratkę, dobierz do niej fioletowy krawat w tym samym odcieniu.
Drugie rozwiązanie bazuje na kontrastach. Zgodnie z nim jasną koszule w drobną kratkę z powodzeniem możesz zestawić z jednokolorowym krawatem o znacznie ciemniejszym odcieniu. Pamiętaj jednak, aby wszystkie kolory miały ten sam kolor podstawowy lub pochodziły z tej samej palety barw (ciepłej lub zimnej).

 

Koszula w kratkę

Ponieważ już sama koszula przyciąga uwagę, krawat powinien delikatnie tonować cały efekt. Pamiętaj również o tym, że jeśli już stawiasz na takie połączenie w oficjalnych sytuacjach, kolory na koszuli nie mogą być zbyt krzykliwe. Staraj się raczej dobierać je spośród tych, które najczęściej kojarzą się z elegancją czyli granat oraz czerń.

 

wróć

Przejdź na początek