Poradniki | Część 5. Jak się nie ubierać do pracy i na rozmowę rekrutacyjną?

Poradnik stylisty ma w przydatny i praktyczny sposób pomóc w doborze odpowiedniego stroju oraz makijażu na rozmowę rekrutacyjną i do pracy.

Rola wyglądu zewnętrznego i zachowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej są jednymi z najważniejszych aspektów w czasie całego poszukiwania pracy.

Dowiedziono, że pierwszym kryterium oceny podczas pierwszego spotkania z naszym przyszłym pracodawcą ma w 56% nasz wygląd zewnętrzny, gestykulacja, mimika twarzy.

Nasz wizerunek to wizytówka mówiąca o nas zanim my zdążymy otworzyć usta, prezentująca nasz indywidualizm, autentyczność oraz profesjonalizm w danej dziedzinie. Pierwsza rzecz na którą rekrutująca nas osoba zwraca uwagę jest wygląd. Zaprezentujmy się więc godnie i przekonująco podczas rozmowy o pracę, okazując jednocześnie szacunek drugiej stronie. Postarajmy się zachować odpowiednie formy w postaci adekwatnego do sytuacji ubioru jako dopełnienie merytorycznej całości, aby przedstawić siebie w jak najlepszym świetle. W pierwszych minutach kontaktu spojrzenie pracodawcy pada przede wszystkim na okolice twarzy, dlatego też dużą uwagę należy poświęcić starannej fryzurze i zadbanej skórze.

Ubiór

Ubiór powinien być staranny i schludny. Najlepiej będzie jeśli przed rozmową dowiemy się jakie są standardy ubioru w firmie aby sprawić wrażenie osoby idealnie pasującej do załogi firmy. Jeśli nie uda nam się zdobyć takich informacji dostosujmy się rodzaju i typu stanowiska o który się ubiegamy.

Czego powinny unikać kobiety dobierając strój na rozmowę o pracę?

 • Garsonki w kolorze czerwonym. Kolor ten nie tylko działa agresywnie i dominująco, ale może również wywołać podniesienie ciśnienia krwi. Efektem będzie stres i nadmierna potliwość.
 • Spódnice o długości od kolan w górę są niedopuszczalne i uważane za nietakt stylistyczny.
 • W bluzce nie stosujemy materiałów  prześwitujących i nie doprasowanych. Szczególnie należy się wystrzegać dużych dekoltów, falbanek lub żabotów – mogą one nadać ekstrawaganckiego akcentu, który nie będzie mile widziany.
 • Odradza się kabaretowe siateczki, wzory, czy zbyt duży połysk w przypadku rajstop czy pończoch.
 • Niedopuszczalne jest obuwie odsłonięte typu sandały i na zbyt wysokim obcasie, wyższym niż sześć centymetrów.

Czego powinny unikać mężczyźni dobierając strój na rozmowę o pracę?

 • Pogniecione, brudne koszule oraz spodnie.
 • Zbyt szerokie i niedopasowane marynarki, koszule zbyt jaskrawe czy wzorzyste.
 • Ubiegając się o stanowisko w biurze lub jako przedstawiciel handlowy unikać należy koszul z krótkimi rękawami. Plamy potu czy niemiły zapach są również niezbyt mile widziane.
 • Krawaty z "Kaczorem Donaldem", w serduszka czy kolorowe kropeczki wybierzcie raczej na inne okazje.
 • Sandały i białe skarpetki zdecydowanie nie są odpowiednie
 • Skarpety dobrane do spodni lub butów i na tyle wysokie aby nie było widać gołej łydki.

 

Akcesoria / Dodatki

W wyborze akcesoriów warto raczej trzymać się zasady „mniej znaczy więcej”. Dlatego biżuteria powinna w tym przypadku pozostać skromnym dodatkiem nie przykuwającym spojrzenie.

Proponowałabym paniom postawić na jeden akcent: albo kolczyki, albo wisiorek. Jeślijuż zdecydujemy się na cały komplet, to powinien charakteryzować się dużą skromnością. Ważne jest aby pozostać w klasycznym kierunku stylowym.  Często elementem uzupełniającym strój może być zegarek oraz niewielka torebka, najlepiej zharmonizowana kolorystycznie z paskiem i butami.

U panów wystarczy zegarek, ewentualnie obrączka jeśli ją posiada. Pasek i buty dobrze jeżeli będą w tym samym kolorze. Mężczyźni powinni zwrócić szczególną uwagę na skarpety, które powinny być wystarczająco długie, aby w pozycji siedzącej noga była przykryta skarpetą. Pokazywanie nagiej męskiej nogi nie należy w dobrym tonie.

Uroda

Włosy powinny być czyste, ładnie uczesane bez żadnych zbędnych upiększeń nadających ekstrawaganckiego charakteru. Paniom proponuję zaczesać włosy gładko w kucyk tuż nad szyją lub zrobić dyskretnego koka. Panowie natomiast powinni uczesać włosy w wersje grzeczną bez sterczących kosmyków. Przesyt żelu, brylantyny czy lakieru do włosów może wywołać wrażenie niechlujności. Produkty te polecam raczej na wieczorowe spotkania towarzyskie, a nie na konfrontacje od których zależy nasza kariera zawodowa.

Skóra twarzy zarówno u kobiet jak u mężczyzn powinna wyglądać zadbanie a w przypadku nierówności, przebarwień lub wyprysków proponuję delikatne zatuszowanie korektorem lub przypudrowanie. Panów uczula się szczególnie na zarost. Osoby bez zarostu wyglądają bardziej schludnie. Trzydniowy zarost może podważać wiarygodność kandydata. Nieodpowiedni strój może wzbudzić wątpliwości: jeśli nie potrafisz się profesjonalnie przygotować do spotkania rekrutacyjnego, to czy będziesz profesjonalistą w pracy?

 

 


Podsumowując: Ubranie może być dla pracodawcy informacją - ten człowiek pasuje do kultury organizacyjnej naszej firmy, odnajdzie się w zespole. Pierwsze wrażenie może zaważyć na decyzji o zatrudnieniu, w przypadku dwóch kandydatów o podobnych kwalifikacjach. Rozmowa kwalifikacyjna jest oficjalnym spotkaniem i często brak odpowiedniego stroju jest odbierany przez pracodawców jako brak szacunku i brak przygotowania do rozmowy.


 

wróć

Przejdź na początek