Poradniki | Krok 2 - Poznaj i wybierz sposoby poszukiwania pracy

Chcesz znaleźć pracę? Ten poradnik jest dla Ciebie! 6 kroków do znalezienia pracy.

Najpopularniejsze metody poszukiwania pracy to:

ogłoszenia w Internecie

Serwisy ogólne

Infopraca.pl serwis umożliwiający zarówno przeglądanie ogłoszeń jak i zamieszczenie własnego CV na stronie. Infopraca jest serwisem ogłoszeniowym bezpłatnym, w efekcie więc na stronie znajdziemy zarówno ogłoszenia od większych graczy na rynku, jak i od mniejszych firm, których nie stać na ogłoszenie się w płatnych serwisach.

Jobpilot.pl serwis należący do „Monster Worldwide” międzynarodowego serwisu pracy, który ma swoje oddziały w 36 krajach. Jobpilot ma oferty zarówno z Polski jak i zza granicy i są to głównie ogłoszenia skierowane do specjalistów oraz wyższej kadry zarządzającej. Bez trzyletniego doświadczenia zawodowego, nie znajdziesz raczej oferty dla siebie.

Monster serwis umożliwia wyszukiwanie ogłoszeń i dodanie CV do bazy. Można też stworzyć własny profil i zarządzać ofertami pracy z jego poziomu. Rozwiązanie dość wygodne i intuicyjne. Ogłoszenia głównie z korporacji, firm międzynarodowych lub o zagranicznym kapitale. Małe firmy na ogłoszenia w Monster po prostu nie stać. Jedyne ogłoszenia o mniej specjalistycznych wymaganiach to ogłoszenia z OHP i Urzędów Pracy, które Monster publikuje.

Pracuj.pl obecnie najpopularniejszy serwis ogłoszeniowy w Polsce. Skierowany do managerów i specjalistów. Sporo opcji ułatwiających szukanie pracy (wyszukiwanie branżowe, alerty, profile). Serwis przydatny niezależnie od branży w której poszukujemy pracy, choć ofert firm mniejszych możemy tu nie znaleźć.

GazetaPraca.pl internetowe wydanie ogłoszeń z Wyborczej. W serwisie znajdziemy zarówno ogłoszenia od dużych firm jak i drobne z mniejszych. Serwis chętnie wybierany przez agencje pracy tymczasowej i doradztwa personalnego.

Jobs.pl serwis dla szukających pracy z całej Polski. Dużo ogłoszeń zarówno bezpośrednich (od firm) jak i od pośredników (agencje rekrutacyjne). Jobs z punktu widzenia pracodawcy jest tańszy niż pracuj.pl czy monster i dlatego sporo firm znajdziemy tylko na tym serwisie.

Gratka.pl zakładka praca obfituje w ogłoszenia od klientów serwisu (firm, które Gratce zleciły rekrutację lub firm, które nie ujawniają swoich danych) oraz firm z sektora MŚP. (Oferty są płatne, ale cena za ogłoszenie zaczyna się od 2 zł, jest wiec kilkadziesiąt razy tańsza niż np. pracuj.pl - w efekcie ogłoszeń mamy sporo, choć bez międzynarodowych korporacji).

Gumtree.pl serwis Gumtree skupia ogłoszenia różne, w tym zakładkę praca. Dedykowany osobom poszukującym pracy w miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice i w Trójmiasto w tych bowiem miastach istnieją serwisy regionalne. Umieszczenie ogłoszeń na Gumtree.pl jest bezpłatne, dlatego znajdziemy tu głównie ogłoszenia z firm mniejszych, które nie chcą wydawać dodatkowych pieniędzy na rekrutację. Idealny serwis dla szukających pracy w gastronomii i pracy dodatkowej (oraz tzw. low entry Job). Niestety, administratorzy kiepsko moderują ogłoszenia, w zakładce praca oferowana znajdziemy więc sporo ogłoszeń od poszukujących pracy. Poza tym, aplikując należy dokładnie czytać ogłoszenia, Gumtree nie weryfikuje bowiem ogłoszeń i zdarzają się tutaj ogłoszenia od oszustów.

HRK.pl serwis firmy doradczej, umożliwiający publikowanie ogłoszeń. Nie ma ich dużo, ale warto sprawdzać oferty co pewien czas, można bowiem trafić na ciekawe ogłoszenie. W serwisie zarówno ogłoszenia dla specjalistów jak i dla osób szukających pracy na niskich stanowiskach (produkcja, telemarketing).

Goldenline serwis społecznościowy, z możliwością zamieszczania ofert pracy. Profil w serwisie warto mieć, na wypadek, gdyby head hunter poszukiwał osoby o naszych kompetencjach przy okazji jego odwiedzania można więc sprawdzić ogłoszenia o pracę. Podobnie jak w przypadku HRK, nie ma ich nadmiernie dużo i dominuje Warszawa. Firmy, które ogłaszają się na Goldenline, mają jednak świadomość siły Internetu i portali społecznościowych , musimy się wobec tego liczyć przy okazji z prześwietleniem naszej internetowej aktywności.

Kariera.pl ogłoszenia drobne bezpłatne dla pracodawców, w efekcie mamy więc pełen przekrój branż i stanowisk, wraz z ogłoszeniami z urzędów pracy. Zdecydowanie warto mieć w zakładkach.

qpracy.pl - serwis dla studentów i specjalistów. Specjalna promocja na oferty staży powoduje, że pojawia się w serwisie sporo ofert praktyk i staży.

Gowork.pl - serwis z bezpłatnymi ogłoszeniami, znajdziemy tu więc sporo ofert typu "low entry job", pracy w sprzedaży, ubezpieczeniach i gastronomii. Z ciekawostek – Gowork prowadzi też dział opinii o pracodawcach. Nie są jednak moderowane i widać, że większość jest mało rzetelnych - zawsze możecie jednak poszukać swojej firmy.

Szybkopraca.pl - niezbyt drogie ogłoszenia powodują, że mamy tu sporo ofert pracy z różnych branż. Serwis zarówno dla studentów i pracowników tymczasowych, jak i specjalistów (choć dużych korporacji tu na pewno nie znajdziecie).

Otopraca.pl - serwis Grupy Allegro. Z ogłoszeń głównie handel i IT.

Wakaty.com.pl - serwis swoje najlepsze chwile ma już za sobą. Obecnie ogłoszeń jest niezbyt wiele, a brak możliwości prezentacji ofert branżowo sprawia, że wakaty są jednym z mniej przyjaznych użytkownikowi serwisów.

Olx.pl - serwis Grupy Allegro, w któremu dziennie pojawia się najwięcej ofert pracy głównie dlatego, że jest on całkowicie darmowy. Możemy tu również wrzucić nasze ogłoszenie o tym, że pracy szukamy. Biura karier - nie podamy linka, bowiem każda uczelnia ma swoje biuro karier. Wystarczy że wpiszecie w wyszukiwarkę nazwę uczelni w waszym mieście + frazę biuro karier i będziecie mieć dostęp do ogłoszeń o pracę sygnowanych przez uczelnię. Nie każde biuro karier działa prężnie, ale te które działają, oferują bezpłatne zamieszczenie ogłoszeń i korzysta z tego wiele firm. Przy pomocy biura karier znajdziecie nie tylko pracę, ale również staże i praktyki.

ngo.pl - Portal Organizacji Pozarządowych ma na swojej stronie zakładkę praca. Znajdziemy tam  różnorodne ogłoszenia dotyczące pracy w fundacjach, urzędach, oferty współpracy i pomocy.  Pomocny dla wszystkich, którzy chcą pracować w ramach organizacji non-profit, dla trenerów, psychologów, socjologów, pedagogów, studentów, którzy chcą zrobić coś ze swoim wolnym czasem. Niestety serwis nie ma wyszukiwarki pod względem lokalizacji oferty - trzeba więc przedzierać się przez ogłoszenia ręcznie (na stronie głównej, nazwa ogłoszenia zawiera dane lokalizacji).

Pracodawca.com - serwis zawiera głównie ogłoszenia agencji rekrutacyjnych - branże przeróżne - od stolarza i kierowcy po kierowników działu.

Publiczne Służby Zatrudnienia - wyszukiwarka ofert pracy z Urzędów Pracy. W teorii powinna gromadzić wszystkie ogłoszenia z Urzędów Pracy. W praktyce, wyszukiwarka ofert często nie zwraca wyników, a korzystanie z serwisu jest mocno męczące - dla wytrwałych i zdeterminowanych.

Serwisy specjalistyczne

Sprzedaż

Przedstawiciele.pl serwis reklamuje się jako miejsce dla osób chcących pracować w sprzedaży. Ogłoszenia bywają nie tylko do działów handlowych, ale oferty pracy znajdą tu również magazynierzy, fakturzyści czy specjaliści ds. personalnych.

Agencje Reklamowe

Interaktywnie.com oferty pracy umieszczane na interaktywnie.com skupiają specjalistów pracujących w agencjach interaktywnych z różnych obszarów od sprzedaży, przez marketing, SEO, programowanie, administrowanie, grafikę itd. Jeśli więc interesuje Cię ta branża, jest to najważniejszy dla Ciebie serwis. Oferty głównie z Warszawy i z Krakowa (co wynika, ze specyfiki branży).

Urzędnicy

Jeśli interesuje Cię praca urzędnika na państwowym garnuszku, koniecznie musisz sprawdzać regularnie oferty umieszczane w biuletynach informacji publicznej docelowego urzędu. Każdy organ państwowy ma obowiązek publikować ogłoszenia o pracę w Internecie, w biuletynie. Regularny monitoring stron interesujących Cię urzędów  sprawi więc, że nie umknie Ci żadna oferta.

Publiczni.pl - serwis, na którym ogłaszają się wszelkie państwowe urzędy - nie ma ofert z wszystkich urzędów, ale coraz więcej informacji o naborach w budżetówce znaleźć można w tym dość ciekawym serwisie.

Pracownicy IT

Informatycy.info - internetowa baza informatyków. Można zostawić CV. Najwięcej ofert dla programistów i pracowników help desk.

Karierait.pl Serwis poza ogłoszeniami zawiera też informacje o szkoleniach branżowych i targach pracy. Można przejrzeć raz na jakiś czas, choć ilość ogłoszeń nie jest w czołówce.

Bank Danych o Inżynierach dla IT oraz inżynierów. Ofert niezbyt dużo (mimo sporej reklamy), aby odpowiedzieć na ofertę, trzeba zarejestrować się w serwisie. Mimo tego, inżynierom może się przydać.

LinuxPortal - dla testerów, programistów, administratorów - ogłoszenia pojawiają się w ilości 2-3 dziennie.

JobIT.pl - kilkanaście ogłoszeń dziennie. Niezbyt atrakcyjna graficznie strona, z niewygodną wyszukiwarką. Oferty pracy jednak jest dość sporo, więc warto zaglądnąć.

Agregatory

egospodarka.pl w zakładce praca znajdziemy dobrej jakości agregator ogłoszeń z kilku serwisów pracy. Wygodna opcja do tego, by zorientować się, kto rekrutuje i jakie stanowiska są obecnie na topie.

Money.pl - multiwyszukiwarka agregująca dane z kilkunastu serwisów oferujących ogłoszenia o pracę.

Ogłoszenia prasowe

W większości dzienników lokalnych i ogólnopolskich znajdują się działy ogłoszeń o pracę. Jeżeli jesteś zainteresowany/zainteresowana pracą sezonową lub dorywczą, sprawdzaj również dział ogłoszeń drobnych.

Sieć kontaktów

Jest to jeden z najbardziej skutecznych sposób poszukiwania pracy. Pracodawcy chętnie zatrudniają kandydatów, którzy mają rekomendacje od zaufanych osób czy też zostały polecone przez innych pracowników. Warto poinformować o tym, że szukasz pracy jak najszerszą grupę znajomych – kolegów, byłych pracodawców lub zleceniodawców. Może słyszeli o jakiś ofertach lub rekrutacjach? Wiele firm szuka pracowników właśnie poprzez sieć kontaktów, szczególnie tych mniejszych.

Serwisy społecznościowe

Biznesowe serwisy społecznościowe także są miejsce poszukiwania pracowników przez pracodawców. Najpopularniejsze z nich to:

Po założeniu konta w serwisie możesz korzystać z zakładki z ofertami pracy. Twój profil zawodowy będzie widoczny dla rekruterów, którzy będą mogli wysłać bezpośrednio do Ciebie ofertę pracy. Poprzez obecność na portalu masz również możliwość budowania swojej własnej sieci kontaktów – zaprosić do niej znajomych, wysyłać zapytania do przedstawicieli pracodawców, poznawać profile pracodawców i opinie o pracodawcach.

Twój profil powinien zawierać dotychczasowe doświadczenia zawodowe (mogą być to również staże, praktyki, wolontariat, prace dorywcze), wykształcenie, posiadane kwalifikacje, przebyte kursy, poziom znajomości języków obcych.

Agencje zatrudnienia

Agencje zatrudnienia pośredniczą w poszukiwaniu pracowników na zlecenie pracodawców; oferty pracy mogą dotyczyć zarówno pracy w kraju, jak i za granicą. Do agencji warto zwrócić się, jeśli wiemy, że poszukuje ona pracowników do branży czy też regionu, w których chcemy pracować. Nie wszystkie oferty pracy znajdziesz w Internecie lub prasie – warto wówczas zwrócić się do agencji.

Największe agencje zatrudnienia:

Adresy agencji w swoim mieście znajdziesz w Internecie – warto przesłać tam CV drogą mailową lub listową – w odpowiedzi na konkretne stanowisko lub ogólnie z prośbą o włączenie CV do bazy.

 

Treść takiego e-maila może wyglądać następująco:

 

Szanowni Państwo,

w nawiązaniu do ogłoszenia o pracę na stanowisku ………………… zamieszonego na Państwa stronie internetowej, przesyłam swoją aplikację.

Będę wdzięczy/wdzięczna za jej pozytywne rozparzenie.

Z poważaniem,

Twoje imię i nazwisko

 

lub

 

Szanowni Państwo,

Poszukuję pracy w obszarze …………………………………….., będę wdzięczy/wdzięczna za włączenie mojego CV do Państwa bazy danych.

Z poważaniem,

Twoje imię i nazwisko

 

Niektóre agencje oferują możliwość pracy tymczasowej. Agencje zatrudniają u siebie pracownika, następnie delegują go do pracy u współpracującego z agencją pracodawcy. Praca tymczasowa najczęściej dotyczy stanowisk:

  • administracyjno-biurowych (np. recepcja, sekretariat),
  • produkcyjnych (np. operator produkcji, magazynier, pakowacz),
  • związanych z obsługa klienta, w tym telefoniczną (praca w call center),
  • handlowych (np. sprzedawca, kasjer),
  • specjalistycznych (np. na czas trwania projektów, kontraktów).

 

Największe agencje pracy tymczasowej:

Urzędy Pracy

Powiatowe Urzędy Pracy (PUP) świadczą usługi z zakresu pośrednictwa pracy. Skorzystać z nich mogą osoby zarejestrowane w nich jako bezrobotne. Rejestrujemy się w PUP zgodnym z naszym miejscem zameldowania, a jeżeli nie jesteś nigdzie zameldowany/a, rejestrujesz się w PUP właściwym ze względu na Twoje aktualne miejsce zamieszkania. Urzędy Pracy zatrudniają również doradców zawodowych, którzy pomogą Ci określić Twój potencjał zawodowy i zaplanować ścieżkę kariery.

Informacje dotyczące rejestracji w PUP i statusu osoby bezrobotnej znajdziesz na stronach internetowych miejscowych Urzędów Pracy

lub pod numerem telefonu 19524 (opłata jak za połączenie lokalne zgodnie z taryfą operatora) czyli Zielona Linia. Jest to portal rządowy – Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia, jego usługi są bezpłatne. Na portalu możesz np. przetłumaczyć swoje CV na język angielski lub uruchomić usługę autoposzukiwacza miejsc pracy lub szkoleń (powiadomienia w postaci e-maila przesyłane bezpośredni na Twoją skrzynkę).

Pamiętaj, że po rejestracji w PUP będziesz miał możliwość skorzystania tylko z ofert pracy pracodawców, którzy zgłosili tam swoje oferty. Duża część pracodawców nie korzysta z usług PUP, a wybiera np. agencje zatrudnia.

Kluczowe jest zatem równoległe poszukiwanie pracy różnymi kanałami.

Bezpośredni kontakt z pracodawcą

Jeżeli interesują Cię oferty w konkretnej branży czy regionie, możesz aktywnie poszukiwać pracy, składając wizytę bezpośrednio u pracodawcy. Musisz mieć przygotowane i wydrukowane swoje CV (zwróć uwagę na ładny, grubszy papier, CV nie może być wygniecione, czy też wyglądać niechlujnie). Warto również przygotować próbkę swojej pracy, np. jeśli szukasz zajęcia w charakterze grafika, dołącz do CV przykłady swoich prac.

Ta forma poszukiwania pracy wymaga determinacji i odwagi, ale bardzo często przynosi pozytywne rezultaty. Warto ją stosować szczególnie u małych pracodawców, którzy nie mają rozbudowanych działów rekrutacji, a pracowników często poszukują poprzez własną sieć kontaktów.

Targi pracy

Targi pracy to spotkania z pracodawcami oferującymi zatrudnienie, organizowane np. przez Urzędy Pracy, Biura Karier uczelni wyższych lub też urzędy miast czy gmin. Jest to świetna okazja do bezpośredniego kontaktu z pracodawcami i rozmowy na temat wymagań, oczekiwań pracodawcy i tego, co oferuje on pracownikom. Na targi pracy zabierz ze sobą swoje CV.

Warto również korzystać z internetowych targów pracy, które są cyklicznie organizowane, np. przez takie portale jak: www.gazeta.praca.pl, www.pracuj.pl.

 

Najważniejsze dla skutecznego poszukiwania pracy jest łączenie kilku sposobów równocześnie - znacząco zwiększa to Twoje szanse na powodzenie.

 

 wróć

 

 

 

Przejdź na początek