Poradniki | Krok 3 - Przygotuj dokumenty aplikacyjne

Chcesz znaleźć pracę? Ten poradnik jest dla Ciebie! 6 kroków do znalezienia pracy.

Dokumenty aplikacyjne to CV (inaczej życiorys, curriculum vitae), list motywacyjny, a także referencje czy próbki pracy (np. jeżeli aplikujesz na stanowisko fotografa, możesz dołączyć przykłady swoich zdjęć).

CV jest Twoją najważniejszą wizytówką podczas poszukiwania pracy i świadczy o Tobie. Powinno być napisanie zwięźle, konkretnie, z zachowaniem zasad ortografii, interpunkcji, powinno mieć również przejrzystą, estetyczną szatę graficzną (odpowiednia czcionka – ani zbyt mała, ani zbyt duża, odpowiedni ułożenie tekstu). Po napisaniu CV warto je wydrukować i jeszcze raz sprawdzić – często wersja elektroniczna prezentuje się inaczej niż po wydrukowaniu.

CV powinno zwierać:

  • Twoje dane kontaktowe (numer telefonu i adres e-mail; adres e-mail powinien wyglądać profesjonalnie, np. składać się z Twojego imienia i nazwiska; absolutnie nie podawaj w CV adresów typu „buziaczek, „kotek” – zostaw je dla swoich znajomych),
  • informacje o Twoim wykształceniu,
  • informacje o doświadczeniu zawodowym i/lub praktykach, stażach,
  • informacje o posiadanych umiejętnościach, kwalifikacjach,
  • klauzulę zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych na potrzeby rekrutacji, np. taką: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29.08.97 (Dz. U. Nr 133 poz. 883).

 

CV może zawierać, ale nie musi:

  • datę urodzenia,
  • stan cywilny,
  • zainteresowania,
  • zdjęcie (chyba, że pracodawca wyraźnie zaznaczy w ogłoszeniu, że CV zdjęcie powinno zawierać).

Jeżeli zdecydujesz się zamieścić w CV swoją fotografię, powinno to być zdjęcie portretowe (ujęcie twarzy), najlepiej wykonane w profesjonalnym studiu. Na zdjęciu powinieneś/powinnaś być w eleganckim ubraniu i eleganckiej fryzurze. Nigdy nie zamieszczamy w CV zdjęć z wakacji, imprez, czy też zbliżeń twarzy wyciętych z innych zdjęć lub tez zdjęć na niejednolitym tle (np. na tle firanki, mebli, okna).

Przygotowaniu CV powinieneś/powinnaś poświecić dużo czasu i uwagi. Zawsze też uważnie czytaj ogłoszenie o pracę – CV możesz modyfikować pod kątem poszczególnych stanowisk, np. uwypuklając pewne elementy doświadczenia.

Pamiętaj, aby w CV zamieszczać tylko prawdziwe informacje – pracodawca szybko zorientuje się podczas rozmowy o Twoich przekłamaniach - wówczas całkowicie przekreślisz szansę na pracę.

Profesjonalne CV oraz list motywacyjny wygenerujesz za pomocą portalu www.eipd.pl.

 

List motywacyjny przybliża Twoją osobę pracodawcy, powinien on pokazywać dlaczego chcesz podjąć pracę na danym stanowisku. W liście motywacyjnym nie powtarzaj informacji z CV, nie wysyłaj również tego samego listu do wszystkich pracodawców – nie ma to sensu. Każdy list motywacyjny powinieneś/powinnaś zmodyfikować pod kątem konkretnej oferty pracy. W liście motywacyjnym warto zawrzeć przykłady z życia zawodowego lub codziennego, które potwierdzają posiadanie przez Ciebie atrybutów ważnych dla danego pracodawcy.

 wróć

Przejdź na początek