Poradniki | Część 5. Jak zjednać sobie ludzi?

Psychologowie podkreślają, że zmiany statusu zawodowego to statystycznie trzeci największy stres doświadczany przez społeczeństwo. Warto się zatem przygotować i znać sposoby z radzeniem sobie z nim.

Jak zjednać sobie ludzi? - uniwersalne sposoby zwiększenia swojej atrakcyjności

 1. Zadbaj o pierwsze wrażenie - ludzie szybko tworzą sobie schematy i niechętnie je zmieniają. Pozytywny schemat twojej osoby kreujesz poprzez pierwszy kontakt:
  1. dobrze napisane, wyróżniające się CV
  2. punktualność, uśmiech, stosowny ubiór, swoboda i elegancja ruchów, uścisk dłoni, dobre maniery przy pierwszej rozmowie
 2. Wykorzystaj efekt pierwszeństwa i świeżości - najlepiej zostanie zapamiętane to co powiedziałeś i zrobiłeś na początku i na końcu – trzymaj więc formę i rzeczy najważniejsze i najkorzystniej o tobie świadczące prezentuj na początku i na końcu spotkania. To samo tyczy się dłuższych wypowiedzi - zaczynaj od najważniejszych i najkorzystniejszych rzeczy i podsumowując powtarzaj to co chcesz żeby było zapamiętane.
 3. Wykorzystaj efekt częstej ekspozycji -lubimy bardziej to co już znamy. Pokaż się pracodawcy wcześniej. Jeśli pracodawca nas odebrał co najmniej neutralnie po raz pierwszy to nie dajmy mu o sobie zapomnieć - wcześniejsza wizyta w firmie, staranie się o praktyki, telefon z zapytaniem o efekt rozmowy itp.
 4. Wykorzystaj fakt, że lubimy tych, którzy są do nas podobni także pod względem cech demograficznych ale przede wszystkim pod względem postaw i opinii. Dyskretnie podkreślaj podobieństwo między tobą a osobą rekrutującą tam gdzie ono istnieje i nie akcentuj różnic. Ale nie zmyślaj i nie koloryzuj, bo kłamstwo dyskwalifikuje.
 5. Reguła komplementarności reakcji - są takie zachowania, na które ludzie reagują odruchowo w łatwo przewidywalny sposób np. chcą zdobyć i zatrzymać pracownika, którego rozrywają inni (łapać to co ucieka). A zatem nie prezentuj się jako biedactwo którego inni już wcześniej odrzucili lecz jako osobą która jest potencjalnie atrakcyjnym pracownikiem również dla innych pracodawców. Ale uważaj by nie przesadzić z blefem. Jest to szczególnie ważne przy np. negocjacjach płacowych.
 6. Reguła komplementarności cech - lubimy ludzi, którzy swoim zachowaniem "wpasowują się" w nasz styl bycia, uzupełniają nasze zachowanie: gaduły lubią słuchaczy, i vice versa, osoby dominujące lubią osoby uległe itd. Wniosek: nie walcz o dominacje z pracodawcą podczas rozmowy a jeśli rekruter oczekuje jest małomówny i oczekuje od ciebie "zapełnienia" czasu i prowadzenia rozmowy - zrób to. Pozwól rozmówcy być takim jak lubi, właściwie go uzupełniaj.
 7. Nikt nie jest jednakowo atrakcyjny dla wszystkich. Jesteśmy atrakcyjni dla innych jeżeli potrafimy zaspokoić ich potrzeby i rozwiązać ich problemy A zatem powiedz (napisz w liście motywacyjnym) pracodawcy w jaki sposób skorzysta na tym, że cię zatrudni. Żeby wykorzystać tą regułę trzeba jednak poświęcić trochę czasu na poznanie oczekiwań i potrzeb pracodawcy w odniesieniu do danego stanowiska.
 8. Lubimy ludzi, którzy nas lubią , Wniosek: spróbuj polubić rekrutera i nigdy nie nastawiaj się negatywnie a zwiększysz szanse ze rekruter ciebie też polubi. Zaś w osobach lubianych jesteśmy skłonni dostrzegać pozytywy i pomijać, pomniejszać wady.
 9. Wykorzystaj efekt zysku - niech rekruter ma poczucie, że w miarę rozmowy coraz bardziej lubisz jego i tą firmę, którą on reprezentuje, nie zaczynaj od przesadnego entuzjazmu ani samochwalstwa. Unikaj natomiast okazywania rozczarowania bo zadziała efekt straty. Podobnie zadbaj o to by rozczarowania nie odczuł pracodawca. Jeśli w CV wyolbrzymisz swoje zalety a potem podczas rozmowy okażesz się dużo mniej kompetentny rozczarowanie rekrutera zaszkodzi ci bardziej niż gdybyś od razu obiektywnie się przedstawił.
 10. Ingracjacja - zdobywanie sympatii innych przez mówienie im miłych rzeczy ta taktyka działa, gdy partner nie domyśla się że chwalimy go po to aby zdobyć jego względy - zrób to subtelnie i pośrednio – komplementuj "szersze Ja" np. firmę w której pracuje, jego biuro, jego sekretarkę ale unikaj niestosownych komentarzy na temat urody) . Nachalna Ingracjacja jest łatwa do rozszyfrowania i powoduje wycofanie sympatii.
 11. Jeśli widzisz lub wiesz, że rozmówca, którego chcesz do siebie przekonać, jest nastawiony do ciebie sceptycznie i ma dużo wątpliwości albo wręcz negatywnie - zastosuj argumentacje dwustronną - uprzedź jego obawy i podaj argumenty odpierające zarzuty. Jeśli zaś wiesz, że masz jego przychylność - stosuj argumentację jednostronną - wzmacniaj już tylko pozytywną postawę przez podkreślanie swych mocnych stron i nie przypominaj mu o swych słabościach.
 12. Pamiętaj o normie dopasowania autoprezentacji - w tym również poziomu otwartości - zbyt duża intymność poruszanych tematów może stwarzać poczucie, że chcemy zmniejszyć dystans i wejść w osobiste układy, a to może zrażać rekrutera. Generalnie nadmierną otwartość wybacza się w naszej kulturze łatwiej kobietom niż mężczyznom i też bardziej ją akceptują kobiety rekruterki niż mężczyźni - rekruterzy.

UWAGA: Samospełniająca się przepowiednia - gdy myślisz, że rozmawiasz z osobą miłą to zachowujesz tak jak w stosunku do miłej czyli też miło i swobodnie bo czujesz się bezpiecznie. Wtedy łatwiej i zaprezentować się od najlepszej strony. I jest bardzo prawdopodobne ze rekruter oceni Cię pozytywnie. Czyli Twoje oczekiwanie się potwierdzi.

Przejdź na początek